Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

Chcesz zaoszczędzić na prądzie, stać się energetycznie niezależnym, chronić środowisko i zwiększyć wartość swojej nieruchomości? W takim razie potrzebujesz domowej instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli ci czerpać energię ze słońca. To nowoczesne i niezawodne rozwiązanie, składające się z kilku elementów: 

Panele słoneczne – to urządzenia, które zamieniają światło słoneczne w elektryczność. Montuje się je na dachu lub na ziemi, kierując je na południe, aby łapać jak najwięcej słońca. 

Inwerter – to urządzenie, które przekształca elektryczność z paneli słonecznych w taki rodzaj, który można wykorzystać w domu. Reguluje on również częstotliwość i napięcie prądu, aby był on bezpieczny i wydajny. 

Licznik – to urządzenie, które mierzy, ile prądu pobierasz z sieci lub oddajesz do niej. Licznik może być jednokierunkowy lub dwukierunkowy. Licznik jednokierunkowy pokazuje, ile prądu bierzesz z sieci, a licznik dwukierunkowy pokazuje, ile prądu sam wytwarzasz i zwracasz do sieci. 

Bateria – to urządzenie, które przechowuje nadmiar prądu, który wytworzyłeś za pomocą paneli słonecznych, i oddaje go na żądanie. Bateria pozwala ci korzystać z prądu słonecznego nawet w nocy lub w złej pogodzie, kiedy panele słoneczne nie działają. Bateria może również zapewnić ci awaryjne zasilanie w przypadku odłączenia sieci. 

Urządzenia ochronne – to urządzenia, które chronią instalację przed uszkodzeniem przez wyładowania elektryczne lub przepięcia. Zapobiegają one uszkodzeniu paneli słonecznych, inwertera, baterii i innych elementów systemu. 

Domowa instalacja fotowoltaiczna to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu, które ma szereg zalet:

  • Obniżenie rachunków za prąd
  • Niezależność energetyczna
  • Ochrona środowiska
  • Zwiększenie wartości nieruchomości

Domowa instalacja fotowoltaiczna może pracować w dwóch trybach:

  • tryb autonomiczny/Off-grid – instalacja nie jest podłączona do sieci i jest całkowicie od niej niezależna, co oznacza, że korzystasz tylko ze swojej słonecznej energii elektrycznej. Do przechowywania nadmiarowej energii używane są baterie. Tryb autonomiczny daje ci pełną niezależność energetyczną, ale wymaga dużych wydatków na baterie i dodatkowe źródła energii, takie jak wiatraki lub generatory na biopaliwo.
  • tryb sieciowy/On-grid – instalacja jest podłączona do sieci i może wymieniać energię z zakładem energetycznym. W tym trybie można skorzystać z systemu bilansowania lub net-billingu, które pozwalają uwzględniać różnicę między zużytą a wytworzoną energią. System sieciowy jest bardziej popularny, ponieważ pozwala sprzedawać nadmiarową energię i kupować dodatkową energię w razie potrzeby. Tryb sieciowy daje ci możliwość zarabiania na swojej instalacji i oszczędzania na rachunkach za prąd. Aby to zrobić, musisz wybrać jeden z dwóch systemów rozliczeń za energię:
  • bilansowanie – to system, w którym płacisz tylko za tę energię, której zużyłeś więcej, niż wytworzyłeś. To opłacalne, jeśli wytwarzasz więcej energii, niż zużywasz.
  • net-billing – to system, w którym otrzymujesz rekompensatę za każdą kilowatogodzinę (kWh) energii, którą zwróciłeś do sieci. Rekompensata może być w formie pieniędzy lub kredytów, które można wykorzystać do zapłaty przyszłych rachunków. To opłacalne, jeśli chcesz otrzymywać dodatkowy dochód ze swojej instalacji. Domowa instalacja fotowoltaiczna to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu. Pozwala ci czerpać energię ze słońca i wybierać tryb pracy, który ci najbardziej odpowiada. Nie przegap szansy na przejście na zieloną energię i zamów domową instalację fotowoltaiczną już dziś!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *